Stopy wpływają na odpowiednią postawę naszego ciała, decydują również o zdrowych stawach i kręgosłupie. Z tego powodu otoczenie ich szczególną opieką jest bardzo ważne – warto o nie zadbać już od pierwszych lat życia dziecka. Ogromnym wsparciem dla stóp będzie obuwie dziecięce profilaktyczne, a w momencie, kiedy okaże się, że profilaktyka to za mało – buty ortopedyczne. Te dwa pojęcia bardzo często są ze sobą mylone, w rzeczywistości bowiem oznaczają zupełnie inne typy obuwia. Kiedy zatem należy stosować buty korekcyjne, a kiedy wystarczy zastosować obuwie profilaktyczne?
Prawidłowy rozwój stóp a niemowlę
Większość rodziców uważa, że o stopy dzieci należy zacząć dbać w momencie, kiedy dzieci zaczynają chodzić. Tymczasem fakt jest taki, iż na prawidłowy rozwój stóp wpływ ma cały rozwój malucha w okresie niemowlęcym – jeszcze na długo przed tym, zanim malec stanie na własnych nogach.
Wszystkie kolejne etapy rozwoju ruchowego niemowlęcia są pewnym rodzajem stopni – jak schody, po których dziecko wspina się na kolejny, wyższy etap rozwoju. Opanowywanie kolejnych umiejętności to trening całego ciała. Każda nabyta nowa umiejętność, obracanie się z boku na bok, siadanie lub raczkowanie, wzmacnia różne mięśnie, a także struktury ciała dziecka oraz przygotowuje je do zdobywania kolejnych, nowych umiejętności. Każdy z tych etapów jest ważny również dla stóp dziecka.
Bardzo ważne jest więc, aby dziecko obserwować i kontrolować, a także stwarzać mu jak najlepsze warunki do osiągania kolejnych etapów rozwoju. Nigdy nie należy dziecka zmuszać do jak najszybszego opanowywania kolejnych umiejętności, w tym również umiejetności chodzenia.
Ważna profilaktyka
Zarówno mniejsze, jak również i te większe stopy wymagają od rodziców i opiekunów dzieci opieki i dbałości. Zapewniając im należytą podstawę, jaką są odpowiednie buty, stworzyć można odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju układu kostno-skokowego, a to z pewnością zaowocuje w późniejszym życiu. Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że to właśnie te najmniejsze dziecięce stópki, w początkowych ich latach wędrowania przez świat oraz burzliwym czasie, w którym się kształtują, są niestety podatne na wszelkiego rodzaju zniekształcenia oraz deformacje. Obdarzając je więc należytą opieką, można zafundować im obuwie dziecięce profilaktyczne. Zaniedbując wrażliwe i delikatne dzieciece stopy, można niestety w łatwy sposób doprowadzić do takich zmian, do leczenia których konieczne będą buty ortopedyczne dla dzieci lub specjalistyczne leczenie.
Jak wybrać odpowiednie obuwie?
Każda zakupiona para butów dla dzieci powinna spełniać warunki butów profilaktycznych – takich, które umożliwiają stopom prawidłowy rozwój, zapobiegając tym samym powstawaniu wad postawy. Jednak nie każde obuwie dla dzieci spełnia ten warunek dlatego, zanim zdecydujemy się na kupno butów dla dziecka, warto sprawdzić, czy buciki mają cechy obuwia profilaktycznego:
- powinny posiadać sztywny zapiętek,u zdrowego dziecka nie musi on jednak sięgać nad kostkę,
- podeszwa powinna być dość miękka, elastyczna i antypoślizgowa, pozwalajaca stópce pracować,
- czubki bucika powinny być dość szerokie i wysokie, aby nie ściskały palców,
- buciki powinny posiadać regulowane zapięcie (sznurówki lub rzepy), które umożliwią dopasowanie obuwia do objętości stóp,
- powinny również być wykonane z naturalnych materiałów – zapobiegać bedą tym samym poceniu sie stóp.
Najczęściej obuwie profilaktyczne dla dzieci wygląda jak zwykłe buciki, są jednak przygotowane do tego, aby w razie potrzeby włożyć do nich wkładki ortopedyczne.
Należy jednak pamiętać, że w buciku z włożoną dodatkową wkładką robi się ciaśniej, dlatego kupując dziecku buty profilaktyczne przystosowane do wkładek ortopedycznych, trzeba je mierzyć z wkładką w środku.