Obuwie profilaktyczne dla dzieci – trampki.

Trampki profilaktyczne dla dzieci to obuwie, które jest bardziej zakryte i odpowiednie na wszelkiego rodzaju spacery. Jest również odpowiednie do założenia w dni mniej upalne, kiedy sandały są zbyt odkrytą opcją butów letnich lub w sytuacji, jeśli chcemy, aby nasze dziecko było ubrane bardziej elegancko. To również świetna opcja w przypadku, gdy planujemy z dzieckiem bardziej aktywny dzień, jak przykładowo uprawianie sportu – bez wątpienia w takich tenisówkach łatwiej będzie biegać, skakać czy kopać piłkę.

Jakie trampki będą odpowiednie?

Najlepszymi tenisówkami dla dzieci będą takie, które przede wszystkim są lekkie i elastyczne – tak powinno być w przypadku każdego obuwia dziecięcego. Podeszwa butów dla dzieci powinna się zginać w tym samym miejscu, w którym naturalnie zginają się palce, aby nie krępować naturalnego ruchu stopy. Podeszwa w butach dla dzieci powinna być również maksymalnie elastyczna, a do tego wykazywać właściwości antypoślizgowe, żeby dziecko mogło spokojnie bawić się bez dodatkowej obawy poślizgnięcia się. Kolejny ważny czynnik to łatwe zakładanie obuwia przez dziecko – najlepiej, szczególnie biorąc pod uwagę młodsze dzieci, jeśli tenisówki nie posiadają sznurówek i można je łatwo założyć na nogi. Dzięki temu rozwiązaniu zarówno dzieci, jak i rodzice oszczędzają cenny czas podczas samodzielnego ubierania się swoich pociech.

Stopy dziecka w trampkach powinny być również dobrze ustabilizowane – nie mogą koślawić się w którąkolwiek stronę. Taki efekt da zabudowany w obuwiu dziecięcym sztywniejszy zapiętek, dzięki czemu trzyma on pięty, a co za tym również idzie całe nogi i posturę dziecka w odpowiednim ułożeniu.
Ważna sprawą jest również to, aby sprawdzać, jakie są czubki w butach dziecięcych. Nie mogą być one za ciasne czy też zbyt niskie, ponieważ za mało miejsca w buciku skutkować będzie nieprawidłowym ściśnięciem paluszków i powstawaniem różnych deformacji, na przykład halluksów. Szczególnie w przypadku dzieci czubki obuwia są tak istotne, bowiem dziecko potrzebuje możliwości prawidłowego, wachlarzowego rozstawu palców, aby stópka mogła prawidłowo i zdrowo wzrastać. Natomiast w przypadku dzieci uczących się chodzić, luźny rozstaw palców konieczny jest, by dziecko w naturalny sposób uczyło się łapać równowagę podczas stawiania kroków.

Oczywiście w bucikach dla dzieci kwestią priorytetową jest również przewiewność. Należy zacząć od materiału – to on w największej mierze determinuje poziom cyrkulacji w bucikach. Powinien on być odpowiednio certyfikowany, by mieć pewność, że tkanina użyta do produkcji butów jest w stu procentach bezpieczna dla zdrowia jego i skóry. Ważny jest materiał, którym obłożony jest środek trampek dziecięcych. Najlepiej, aby była to skóra naturalna, która jest przewiewna, dobrze absorbuje i odprowadza wilgoć, zapobiegając przez to odparzeniom i jest przyjemna w dotyku.

Uroda i moda. Wybrać rzepy czy sznurówki?

Rodzice najczęściej kupują dla swoich dzieci obuwie zapinane na rzepy, ponieważ chcą uczyć dziecko samodzielności. I rzeczywiście, buty zapinane na rzepy są bardzo łatwe i szybkie do założenia i zdjęcia nawet dla najmniejszych dzieci. Zapięcie obuwia powinno być przede wszystkim dopasowane do budowy dziecięcej stopy. Dla dzieci, które posiadają smukłe stopy wybór odpowiedniego obuwia się komplikuje i należy wówczas zwrócić uwagę na możliwość regulacji.

Wiele firm stwarza obuwie zapinane na cztery rzepy – jest ono jednocześnie wyższe i umożliwia lepsze utrzymanie pięty we właściwym położeniu. Dla dzieci stawiających pierwsze kroczki, specjaliści zalecają wybór obuwia sznurowanego – w ten sposób łatwiej jest dziecku utrzymać stopę w odpowiednim ułożeniu. Dziecko stawia wówczas kroczki z większą świadomością pracy stopy. W pozostałych przypadkach, można śmiało zdecydować się na zakup obuwia zapinanego na rzepy.