Jak rozchodzić skórzane buty?

Piękne i wygodne buty to marzenie niejednego z nas. Buty to tak zwana nasza druga stopa, więc buty muszą być wygodne, a my powinniśmy czuć się w nich komfortowo. Wszyscy lubimy kupować sobie coś nowego, niezależnie czy jesteśmy kobietami, czy mężczyznami, lubimy nowe ubrania i buty. I o ile z ubraniami nie mamy większych problemów, o tyle z butami możemy mieć więcej zachodu.
Będąc w sklepie obuwniczym, wybierając te wymarzoną parę butów, często okazuje się, że zakup okazał się nie trafiony, ze względu na to, że następnego dnia po całym dniu chodzenia w nich okazują się niewygodne. Co ciekawe w sklepie były idealną parą, były wygodne i nic nas nie uwierało, a po całym dniu chodzenia w nich, okazuje się, że stają się przyciasne i obcierają kostki, pięty, tworzą się pęcherzyki czy odciski. Moda i uroda.

Przy zakupie nowych butów powinniśmy kierować się pewnymi zasadami:

 1. Odpowiedni rozmiar to podstawa:
  a). Zbyt luźny but jest najczęstszym powodem obcierania. Stopa w luźnym obuwiu nie jest stabilna, ślizga się i właśnie wtedy dochodzi do różnego rodzaju otarć.
  b). Buty nie mogą być za ciasne, ponieważ to powoduje ucisk na stopę, która zaczyna się pocić, a w efekcie prowadzi do otarć i powstawania pęcherzyków.
 2. Materiał, z jakiego są zrobione nasze buty:
  a). Sztuczny – nie przepuszcza powietrza, stopa poci się, może dojść do odparzeń, otarć powstawać pęcherzyki czy odciski,
  b). Skóra – twarda, niedostosowująca się do naszego kształtu stopy.
 3. Przy zakupie butów zwróćmy uwagę na przeszycia. Pewien rodzaj mokasynów posiada ozdobne przeszycia, które mogą być nie lada kłopotem, ponieważ z reguły znajdują się po bokach na wysokości naszych placów. Jeśli są zbyt duże, również mogą doprowadzić do otarć.
 4. Najlepszą porą dnia na zakup nowych butów jest popołudnie lub wieczór. Przez cały dzień nogi puchną i rozmiar naszej stopy może się trochę różnić, niemniej jednak mamy szanse na znalezienie odpowiedniego rozmiaru.

Jak rozchodzić skórzane buty?

 • Buty należy założyć na zwilżone skarpety wtedy materiał, z którego zostały zrobione buty, rozciągnie się.
 • Możemy wykorzystać wilgotną gazetę, którą formujemy w kulki i wkładamy do butów. Odstawiamy je na około 20 godzin, wtedy buty rozciągną się na szerokości. Ten sposób jest dobry przy butach koloru ciemnego, lepiej nie róbmy tego przy jasnych, ponieważ mogą pojawić się przebarwienia.
 • Kolejnym sposobem jest wykorzystanie pary wodnej albo z żelazka, albo z gotującej się wody w garnku. Przytrzymujemy buty kilka minut nad parą wodą. Zakładamy je na nogi, kiedy jeszcze będą ciepłe i wilgotne i chodzimy w nich po domu.
 • Woreczki do mrożenia kostek lodu to kolejny sposób. Wypełniamy woreczki wodą, wkładamy do butów, a następnie do zamrażalnika. Zmiana stanu z ciekłego w stały powoduje rozszerzenie butów. Pamiętajmy tylko, że nie może trzymać butów w zamrażalniku zbyt długo, ponieważ możemy doprowadzić do pęknięcia cholewki.
 • Zamiast mrozić buty, możemy je nagrzewać suszarką do włosów. Wystarczy włożyć suszarkę do środka buta i ogrzewać ciepłym strumieniem powietrza. Tak nagrzane buty zakładamy na nogi i chodzimy po domu.
 • Bardzo dobrym sposobem jest też zakup profesjonalnych prawideł, na które zakładamy wilgotne skarpetki, a następnie do butów i zostawiamy na całą noc.
 • W sklepach obuwniczych są również dostępne różnego rodzaju specyfiki (spraye czy pianki) do rozciągania butów. Zastosowanie ich może nadać naszym butom upragniony kształt i miękkość. Jedyne co musimy zrobić to spryskać buty w środku, potem założyć je na stopy na jakieś pół godziny i pochodzić w nich lub założyć wspominane powyżej prawidła. Po zastosowaniu takich specjalnych środków buty staną się bardziej elastyczne.
 • Jeszcze innym sposobem jest po prostu wyciągnięcie oryginalnej wkładki z butów. Niestety komfort chodzenia w takich butach może być zmniejszony co dla nas, może stać się nie wygodne.
 • Jeśli te sposoby zawiodą zawsze możemy, skorzystać z usług specjalisty czyli szewca. Posiada on najróżniejsze narzędzia, które pomogą rozciągnąć skórzane buty.

Jeśli uda nam się rozciągnąć nasze nowe buty skórzane, na pewno będą nam służyły przez wiele sezonów.