Jak najlepiej ubrać się w góry zimą? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę!

Jak ubrać się w góry zimą, żeby było nie tylko ciepło, ale i wygodnie? Ubranie w góry zimą wcale nie musi być nudne! Co więcej, nie musi być także ciężkie i zatrzymywać wilgoci. Zamiast tradycyjnych materiałów, wybierzmy odzież outdoorową, która dobrze spełni swoją rolę w mroźne dni i zachowa swoje właściwości w niższych temperaturach. Obecnie na rynku istnieje wiele propozycji ubrań , które nie tylko chronią przed ciepłem, ale także nie krępują ruchów w trakcie wypadu na górskie szlaki. Dzięki temu można w pełni cieszyć się z wyjazdu.

Dobierz odpowiednią bieliznę

Zanim zdecydujemy się na zakup kurtki, butów oraz elementów, takich jak czapka, czy szalik – warto wziąć pod uwagę bieliznę. Na co dzień jest ona najważniejszym elementem naszej garderoby – tak też jest w przypadku odzieży outdoorowej. Bielizna termiczna pomaga przede wszystkim zatrzymywać ciepło oraz odprowadzać jego nadmiar. Dobrze dobrana sprawdza się w trudnych warunkach atmosferycznych. Wartą uwagi jest z pewnością bielizna wykonana z wełny Merynosów (inaczej bielizna merino). Taki materiał zapewnia świetną izolację cieplną, chroni przed wilgocią i światłem, a także posiada odpowiednią przewiewność. To co odróżnia ją od tradycyjnej wełny, to lekkość i przyjemność w dotyku.

Warto rozważyć także zakup bielizny syntetycznej, która powinna posiadać właściwości termoregulacyjne. Dobrze dobrana bielizna, to klucz do sukcesu. Zależy nam przecież na jak największym komforcie podczas intensywnego wysiłku.

Dobra kurtka jest niezbędnym elementem outdoroowej odzieży

Wiele osób sądzi, że ciepła kurtka to taka, która jest ciężka. To mit! Ta część garderoby sama w sobie nie pełni funkcji grzewczej, a jedynie chroni ciało przed wysokimi temperaturami. Dobrze dobrana kurtka powinna być zarówno lekka, jak i pełnić funkcje izolujące, nawet w trudnych warunkach.

Jakie wypełnienie wybrać? Najczęściej wybieraną opcją jest gęsi puch. Niestety może on tracić swoje właściwości, gdy wystąpi wilgoć. Świetnie chroni natomiast przed chłodem, więc warto go rozważyć. Równie popularnym rozwiązaniem jest wypełnienie hybrydowe, czyli połączenie różnych materiałów na poszczególnych partiach kurtki. Będzie to przydatne zwłaszcza w momentach przerw pomiędzy aktywnościami.

Do kurtki warto dobrać dodatki, takie jak czapka, szalik oraz rękawiczki. Te elementy muszą być zarówno ciepłe, jak i oddychające. Tradycyjny szalik warto zastąpić kominiarką, a czapka powinna bez problemu zmieścić się pod kaptur.

Buty trekkingowe zadbają o przyczepność na śniegu

To co charakteryzuje dobre buty do chodzenia po górach, to odpowiednia przyczepność do lodu lub śniegu oraz izolacja od chłodu. Tak zwane raki to buty, które powinny posiadać mocną i twardą podeszwę, która sprawdzi się w niskich temperaturach. Jeśli korzystasz z raków automatycznych, to muszą one mieć podeszwę dostosowaną do automatów. Dobrze dobrane buty posiadają także wysokiej jakości cholewkę oraz wyściółkę ocieplającą. Dodatkowo, membrana zapobiega przed przedostaniem się wody do butów.

Buty trekkingowe mogą skutecznie zabezpieczyć przed urazami, które podczas wypadu w góry czasami się zdarzają. Warto zadać sobie pytanie – planuję dłuższe, czy krótsze wyprawy? Od tego zależeć będzie z jakiego materiału wybierzemy buty. Najczęściej wybieranym materiałem jest w tym przypadku skóra lub tkanina.

Dobre skarpety minimalizują ryzyko odmrożeń

Decydując się na zwykłe skarpety w góry ryzykujemy tym, że pot nie zostanie prawidłowo odprowadzony. Lepiej jest wybrać takie, które zapewniają właściwą izolację termiczną. To spowoduje, że nasze stopy nie wychłodzą się i unikniemy ryzyka przeziębienia. Dobrym pomysłem są skarpety ze wspomnianej wcześniej wełny merino. Materiały te eliminują wydzielanie przykrego zapachu oraz rozwijanie się bakterii. Wniosek? Lepiej kupić dobrej jakości skarpety, które uchronią nas przed zimnem oraz pozwolą cieszyć się komfortem użytkowania.